КАРПАТСЬКА СІЧ. ВОЖДІ – ВТІКАЧІ


Картинки по запросу карпатська україна 1939 Аналізуючи причини трагедії  Карпатської Січі, напрошується висновок, що її керівники  Д.Климпуш переховувався, а  І.Роман та С.Росоха  втекли за кордон. Втекла  за кордон і більша частина генерального штабу, зокрема всі галичани, а ті, що залишилися не знали місцевих умов.

Ще напередодні окупації  Карпатської України міністр закордонних справ Німеччини просив угорського посла  Стояї , щоб карпатоукраїнських міністрів  і керівників Січі  не піддавали жорстоким  покаранням за політичну діяльність, а 16 березня заступник міністра Вайцзекер в телеграмі консулові в Хусті  Гофману  просив: « Я залишаю на ваш розсуд , якщо це необхідно , надати охорону деяким особам на Карпатській Україні»

Карпатська Січ слабо озброєна, не вишколена перебувала в постійних конфліктах з чеським військом, що звісно було на руку мадярас з поляками. Уряд Карпатської України  домагався щоб Січчю керували військові фахівці, але насправді існував хаос. Своїми виступами молодь зробила край українським, политим українською молодою кров ю. Те, зробила  Карпатська Січ, не зробив ніхто з попередніх поколінь  тогочасних Підкарпатців.Американський журналіст так описував  героїзм січовиків: «Ці українці воюють відчайдушне, – сказав  мадярський командувач  барон Унгерн. – Я мушу визнати , що вони демонструють велику відвагу. Жаль їх убивати , тому  що після того , як усе закінчиться , ми могли б їх використовувати в в мадярській армії»

У донесенні командуючого фронтом  М. Козмі  повідомлялося; протягом трьох днів страчено 200 українців. Біля села Оноківці  Ужгородського району  окупанти розстріл полонених  зафіксували на кіноплівку.

До сих пір нез ясованими і недослідженими залишаються  питання про загальні жертви  військових дій 14-18 березня 1939 року. Так в.Бірчак записав повідомлення мадярського радіо про 74 вбитих і 14 поранених гонведів, а також припустив  орієновані дані втрат українців 230 чоловік вбитими і 450 полонених.

У загарбанні Карпатської України  особливою  жорстокістю відзначився  жандармський загін  капітана  Зелді. Так, у Тячеві жандармами страчено  понад 200 чоловік, а згідно з даними міністерства внутрішніх справ  Угорщини в цей час на Закарпватті загинули  4,5 тис. чоловік.

Протягом трьох місяців краєм керував  начальник військової адміністрації генерал В.Новікович. Під чач військової адміністрації  великого розмаху набрала  набрала чистка «небажаних елементів». Державний   секретар у справах національностей  Тібор Патакі, який до речі народився  у Нижніх Воротах, змушений був проборкувати керівників комісій. Під час чисток  було звільнено понад 2000 лікарів,вчителів, урядовців та інших спеціалістів. Самі мадяри визнавали, що якби  комісії очолювали націоналісти , то не відомо, скільки узагалі  українців залишилося живими…

Advertisements

About "Олексій Савчин

ОлМаС - Олексій Макарович Савчин
Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s